Zalecenia dotyczące prania

Zobacz jak zmienić swoje nawyki i przestrzegać zaleceń dotyczących prania i konserwacji różnych typów tkanin. To małe kroki prowadzące do bardziej ekologicznego prania.
Powiemy Ci wszystko na ten temat i podzielimy się z Tobą prostym, szybkim i skutecznym sposobem na to, jak przygotować samodzielnie płyn do prania.

ZOBACZ WOREK DO PRANIA GUPPYFRIEND®

Pierzmy mniej, ale pierzmy lepiej!

Pranie w pralce automatycznej zanieczyszcza atmosferę i konsumuje dużą ilość energii.

Najlepszy sposób na oszczędzenie energii podczas prania: prać rzadziej i inaczej, niż dotychczas!

Oto kilka wskazówek, jak prać w bardziej ekologiczny sposób:

#1 Staraj się nie prać ubrań za każdym razem, kiedy były noszone. Jeśli nie są poplamione, po prostu je przewietrz, co wystarczy, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Jeśli są poplamione, zapierz plamy, zanim włożysz je do pralki i upierzesz. Dzięki temu plamy nie wnikną zbyt głęboko w tkaninę i łatwiej będzie je sprać.

#2 Staraj się nastawiać pranie w godzinach, kiedy zużycie energii jest niższe: to dobra praktyka umożliwiająca oszczędzanie energii.

#3 Zawsze wypełniaj całą pralkę przed rozpoczęciem prania.

#4 Pranie w pralce automatycznej może uwalniać mikroplastik z włókien syntetycznych, który uwolniony w praniu przedostaje się do ścieków. Aby tego uniknąć, możesz wkładać ubrania do specjalnego worka na pranie, który zatrzyma najcieńsze mikrowłókna uwalniane przez tekstylia. Ich pozostałości można potem zebrać i po prostu wyrzucić do śmieci. Przykładem takiego worka na pranie jest Guppyfriend®

#5 Jeśli tylko jest to możliwe redukuj temperaturę prania do niezbędnego minimum (cykl prania na 30°C jest zwykle wystarczający) i wybieraj szybkie cykle (1 godzina) dla bardzo brudnych rzeczy.

#6 Nie używaj płynów do płukania. Często zawierają alergeny. Zamiast dogłębnie analizować składniki płynu do płukania, zastąp go 1/2 szklanki octu, którą możesz dodać do każdego prania. Ocet rozpuszcza wapń, dzięki czemu ubrania będą bardziej elastyczne. Nie zaszkodzisz też swojej pralce.

#7 Używaj mniej środków do prania. Jeśli jest to możliwe, stosuj te najbardziej ekologiczne, lub po prostu przygotowuj je samodzielnie.

#8 Wyjmuj pranie z pralki zaraz po zakończeniu prania. Zapobiegniesz w ten sposób powstawaniu zagnieceń i nieprzyjemnych zapachów.

#9 Zalecamy suszenie swobodnie rozwieszonych ubrań. Po pierwsze zaoszczędzisz na energii elektrycznej, a po drugie ubrania dłużej Ci posłużą.

Pranie niszczy ubrania

Najlepszym sposobem na utrzymanie ubrań w idealnym stanie jest dbanie o nie.

Poniżej kilka wskazówek, jak to robić:

#1 Przed praniem należy zapoznać się z oznaczeniami na metkach i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

#2 Jeśli produkt ma suwaki, guziki lub rzepy, należy je zapiąć. Unikniesz dzięki temu zaczepiania się ubrań o siebie, które w praniu mogą spowodować uszkodzenia.

#3 Jeśli masz worek na pranie, umieszczaj w nim najdelikatniejsze produkty, aby chronić je w trakcie prania. Worek ochroni je przed ocieraniem się o inne ubrania i dzięki temu nie będą się tak mechaciły. Możesz skorzystać np. z worka Guppyfriend ®

#4 Elektryczne suszarki bębnowe nie są najlepszym rozwiązaniem ani dla naszego środowiska, ani dla naszych ubrań. Zwłaszcza jeśli produkt zawiera włókna syntetyczne (elastan, poliester...). Suszarka elektryczna może je zdeformować. Tak więc lepiej suszyć ubrania swobodnie rozwieszone, co jest mniej szkodliwe dla włókien tekstylnych.

#5 Jeśli to tylko możliwe unikaj prasowania w wysokiej temperaturze, która nie ma dobrego wpływu na delikatne włókna!

#6 Aby zapobiec deformacji ubrań, przechowuj je złożone w szafie, nie na wieszakach.

Zobacz jak w prosty, szybki i wydajny sposób samodzielnie przygotować płyn do prania:

Ekologiczny, bardziej naturalny i ekonomiczny, którego dodatkową zaletą jest fakt, iż został przygotowany samodzielnie, co może być powodem do dumy.

Niezbędne składniki (na 1 litr):
50g szarego mydła
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 litr wody
10 kropel olejku zapachowego (opcjonalnie). Dzięki olejkowi pranie będzie ładnie pachniało. Możesz wybrać zapach jaki tylko chcesz: eukaliptus, lawenda...

Niezbędny sprzęt:
pojemnik, najlepiej szklany o pojemności 1 litra
tarka (niezbędna, jeśli masz mydło w kostce)
łyżka
waga
lejek
garnek
Jak samodzielnie przygotować płyn do prania?
Zetrzyj na drobnej tarce całą kostkę mydła (chyba, że kupiłeś gotowe wióry mydlane).
Podgrzej 1 litr wody i dodaj do niej wióry mydlane.
Pozostaw do przestygnięcia, dodaj sodę oczyszczoną i krople olejku zapachowego.
Mocno wstrząśnij lub energicznie zamieszaj, żeby się nie zbryliło.
Pozostaw do całkowitego wystygnięcia i przelej do starej butelki po płynie do prania, lub szklanego pojemnika.

Sposób użycia:
Wstrząsnąć przed każdym użyciem
Dozowanie detergentu: maksymalnie 10-15 ml

Zalecenia dotyczące prania poszczególnych typów ubrań

Każdy typ ubrania wymaga innego podejścia.

Pamiętaj, aby dokładnie czytać oznaczenia na metkach i przestrzegać zaleceń, które się na nich znajdują. Dzięki temu, że będziesz dbał o ubrania w należyty sposób, posłużą Ci znacznie dłużej.

Ocieplane kurtki

Wszystkie nasze ciepłe kurtki można prać w pralce.
Aby uniknąć zaczepiania się produktów o siebie (co może prowadzić do uszkodzeń w trakcie prania), nie zapomnij zapiąć wszystkich suwaków i guzików przed włożeniem produktów do pralki.
Aby ułatwić pranie, wykończenia kapturów wykonane z imitacji futra są odpinane.
Aby kurtka nawet po praniu pozostała puszysta, zalecamy pranie jej i suszenie w bębnowej suszarce elektrycznej z użyciem... piłeczek do tenisa!
Mechaniczne działanie piłek tenisowych pozwala na lepsze "rozbijanie" wypełnienia w kurtce, dzięki czemu nie będzie ono zbite i kurtka pozostanie puszysta.

Dzianiny

Wszystkie nasze swetry można prać w pralce: w temperaturze 30°C z podobnymi kolorami.
Unikaj prania ich ze sztywniejszymi tkaninami, bądź ubraniami z rzepami. Może to prowadzić do zwiększonego mechacenia.
Jeśli zaś chodzi o suszenie, to zapomnij o bębnowej suszarce elektrycznej. Swetry najlepiej suszyć na płasko, rozłożone na ręczniku, składając rękawy, żeby się nie rozciągnęły. Jeśli bardzo chcesz, możesz je uprasować, ale koniecznie na lewej stronie, żeby nie uszkodzić włókien.
Aby sweter jak najdłużej zachował swój pierwotny kształt, unikaj przechowywania go na wieszaku. Po prostu złóż go i przechowuj na płasko.

Bluzy

Nasze bluzy wykonane są z czystej bawełny, bądź też zawierają niewielką domieszkę poliestru (dzięki czemu bluzy są bardziej "puszyste"). Dokładamy wszelkich starań, aby ograniczyć ilość poliestru, by móc zaoferować produkty jak najwyższej jakości. Pozawala to uniknąć mechacenia materiału po kilku użyciach i praniach, co z kolei przedłuża ich żywotność.
Bluzy można prać w pralce w temperaturze 40°C. Ale jeśli możesz, pierz je w 30°C, co jest równie skuteczne, a mniej szkodliwe dla środowiska, a także dla samej bluzy.
Mała wskazówka: najlepiej prać je odwrócone na lewą stronę, aby chronić nadrukowane, bądź wyszyte na bluzie aplikacje.
Jeśli chodzi o suszenie, unikaj suszenia ich w elektrycznej suszarce bębnowej i pozwól im swobodnie wyschnąć rozłożonym na płasko na suszarce do ubrań, bądź ręczniku, aby nie uległy deformacji.

Koszulki

W przypadku koszulek zalecamy pranie ich w pralce w temperaturze 30°C. Mała wskazówka: najlepiej prać je odwrócone na lewą stronę, aby chronić nadrukowane, bądź wyszyte na koszulce aplikacje.
Jeśli chodzi o suszenie, unikaj suszenia ich w elektrycznej suszarce bębnowej i pozwól im wyschnąć swobodnie rozwieszonym.

Koszule

Koszule z czystej bawełny można prać w pralce w temperaturze 40°C. Ale jeśli możesz, pierz je w 30°C, co jest równie skuteczne, a mniej szkodliwe dla środowiska, a także dla samej koszuli.
Aby po praniu nie były zbyt mocno wygniecione, ustaw średni poziom wirowania i rozwieś je mokre na wieszaku, aby mogły swobodnie wyschnąć.

Stroje kąpielowe

Przed wyjściem na plażę zabezpieczamy dzieci przed poparzeniami słonecznymi, smarując je kremami z filtrem UV. Należy wówczas uważać, aby nie posmarować kremem także stroju kąpielowego, co może prowadzić do odbarwień koloru, czy też osłabić elastyczne elementy.
Po zakończonym plażowaniu unikamy zwijania mokrego stroju na dnie torby. Przede wszystkim spłukujemy go pod czystą, bieżącą wodą i pozostawiamy rozłożony na płasko do swobodnego wyschnięcia, najlepiej w cieniu.
Po zakończonych wakacjach pierzemy strój w pralce odwrócony na lewą stronę w temperaturze 30°C. Pozostawiamy do swobodnego wyschnięcia i przechowujemy w oczekiwaniu na następne słoneczne kąpiele!

Buty

Buty ze skóry licowej: Pamiętaj, aby odpowiednio je zabezpieczyć regularnie impregnując lub pastując. Chcąc usunąć z nich niewielką plamę, po prostu wyczyść je wilgotną szmatką. Jeśli są przemoczone, pozostaw je do swobodnego wyschnięcia w temperaturze pokojowej.
Buty zamszowe lub z imitacji zamszu: czyść je delikatnie na sucho specjalną szczoteczką. Jeśli są bardzo brudne, czyść je przy użyciu szczoteczki do zębów zmoczonej w mieszance wykonanej w następujących proporcjach: 2/3 ciepłej wody i 1/3 octu oraz kropla płynu do zmywania naczyń. Przetrzyj na koniec wilgotną, ale nie mokrą gąbką.
Buty wykonane z tkanin lub gładkiego poliuretanu: czyść je delikatnie zimną wodą z mydłem.
Jeśli sznurówki są brudne, możesz uprać je w pralce. Włóż je do woreczka na pranie (np. worek na pranie Guppyfriend®), żeby się nie splątały. Możesz także uprać je ręcznie w wodzie z mydłem, z dodatkiem octu.

Białe trampki

Białe trampki to niezastąpiony element praktycznie każdej garderoby. Białe, ponieważ pasują do niemalże każdej stylizacji. Ich największą wadą jest jednak to, że niestety szybko się brudzą. Tak więc poniżej kilka wskazówek, jak je czyścić i sprawić, by wyglądały jak nowe:
Aby usunąć plamy z ziemi, najlepszym sposobem jest wyszorowanie ich przy użyciu szmatki zmoczonej w wodzie zmieszanej z octem.
Na usunięcie plamy z trawy nie ma lepszego sposobu, jak wyszorowanie ich wodą o temperaturze 90°C z odrobiną alkoholu. Najlepiej zrobić to przy użyciu szczoteczki.
Aby przywrócić pierwotny kolor pożółkłej podeszwie, wyszoruj ją szczoteczką i pastą do zębów. Jako alternatywy możesz użyć szmatki namoczonej w occie.

Skarpety

Wszystkie nasze skarpety można prać w pralce w temperaturze 30°C.
Najlepszym sposobem jest unikanie elektrycznej suszarki bębnowej i suszenie ich swobodnie rozwieszonych. Jest to zdecydowanie lepsze dla środowiska, ale także dla skarpetek! Jeśli już bezwzględnie musisz użyć elektrycznej suszarki bębnowej, ustaw ją na niską temperaturę (program delikatny lub syntetyczny). W przeciwnym razie elastan obecny w naszych skarpetach może stracić swoją elastyczność, a tym samym wygodę użytkowania.
Wydaje nam się, że taka rada jest dość prosta do stosowania... W przypadku skarpet dużo większym wyzwaniem jest znalezienie każdej pary przy opróżnianiu pralki :)

Body

Bawełna to naturalny materiał, który nie podrażnia delikatnej skóry dziecka. W przypadku naszych body, dodajemy do nich odrobinę elastanu, dzięki czemu body są wygodniejsze i dają dużą swobodę ruchów.
Nasze body można prać w pralce, w temperaturze 40°C i nie wpływa to na nie negatywnie. Nawet po praniu wyglądają bardzo dobrze. Ale jeśli tylko możesz, pierz je w temperaturze 30°, co jest w zupełności wystarczające, a na pewno mniej szkodliwe dla środowiska, jak i dla body.
Ale uwaga! Nie używaj elektrycznej suszarki bębnowej! Jej ciepło może osłabić włókna elastanowe i zdeformować body. Susz je swobodnie rozwieszone.

Zalecenia dotyczące prania poszczególnych tkanin

Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o ubrania swoich dzieci i wydłużyć ich żywotność, zalecamy rozdzielanie poszczególnych typów tkanin. Piorąc ubrania w pralce na różnych cyklach, rozdzielając bawełnę, syntetyki, czy też wełnę, dbamy o to, aby nie uległy one uszkodzeniu i zmechaceniu.

Pamiętaj, aby dokładnie czytać oznaczenia na metkach i przestrzegać zaleceń producentów. Dzięki temu zadbasz o swoje ulubione ubrania w odpowiedni sposób i "przedłużysz im życie".

denim

Często słyszy się, że trzeba zaczekać co najmniej rok, zanim upierze się jeansy, aby mogły jak najdłużej zachować swój pierwotny kolor. Patrząc na wszystkie niesamowite historie, które przytrafiają się dzieciom, które noszą nasze jeansy, byłoby to co najmniej trudne do zastosowania :). Ale możesz skorzystać z następujących wskazówek:

- Pierz je najrzadziej, jak to możliwe.
- Pierz je w pralce odwrócone na lewą stronę: ustaw program na 30°C i pierz je z podobnymi kolorami. Uważaj także na ciemne jeansy, które mogą farbować, zwłaszcza przy pierwszych praniach.
- Nie korzystaj z elektrycznej suszarki bębnowej (zwłaszcza, jeśli jeansy są z dodatkiem elastanu). Najlepiej suszyć je swobodnie rozwieszone, aby nie straciły fasonu. Susz je w pozycji do góry nogami i nie wyżymaj ich zbyt mocno.
- Kolejny prosty trick jeśli chodzi o pranie: namocz jeansy w wodzie w temperaturze między 15°C a 20°C przez 30 min. Ten prosty zabieg sprawi, że dobrze się wypiorą.

Jeśli koniecznie chcesz je wyprasować, najlepiej rób to na lewej stronie.

Zobacz przewodnik po jeansach

Bawełna

Bawełna jest bardzo wytrzymałym materiałem, który można prać w pralce w temperaturze 40°C, ale pranie jej w 30°C jest równie skuteczne i mniej szkodliwe dla środowiska, jak i włókien tekstylnych.
Pamiętaj, aby przed praniem rozdzielić kolory. Żeby jasne kolory zachowały swój pierwotny blask, przed rozpoczęciem prania zapierz plamy (jeśli takowe są) sokiem z cytryny. Nie zapominaj także, że zawsze dobrze jest wykonać test na niewidocznej części ubrania, żeby mieć pewność, że nie ulegnie ono zniszczeniu.
Jeśli musisz wysuszyć bawełniane ubrania w elektrycznej suszarce bębnowej, ustawiaj ją raczej na niską temperaturę. Jeśli to tylko możliwe, zalecamy suszenie ich swobodnie rozwieszonych.

Wełna

Wełna jest naturalnym, wysokiej jakości i bardzo ciepłym materiałem, ale należy o nią w odpowiedni sposób dbać, zwłaszcza podczas prania!
Pierwsza ważna rzecz: wełnianych rzeczy nie należy prać zbyt często. Zamiast więc prać je za każdym razem, kiedy były noszone, systematycznie je wietrz. Jeśli już musisz je uprać, zaopatrz się w worek do prania i delikatny detergent, albo jeszcze lepiej zrób płyn do prania samodzielnie. Umieść wełniane rzeczy w worku do prania, zanim włożysz je do pralki, i ustaw program delikatny lub przeznaczony dla wełny. Możesz też uprać te rzeczy ręcznie.
Nigdy nie susz wełnianych rzeczy w elektrycznej suszarce bębnowej! Jeśli po praniu nadal są bardzo mokre, osusz je ręcznikiem, rozłóż na płasko na suchym ręczniku i pozostaw do swobodnego wyschnięcia. Pamiętaj, aby złożyć rękawy, żeby się nie rozciągnęły. Nie wykręcaj i nie wieszaj do wyschnięcia na wieszaku, aby się nie zdeformowały.
Aby jak najdłużej zachować ich pierwotny kształt, nie przechowuj ich rozwieszonych na wieszaku. Po prostu złóż je na płasko i umieść w szafie.

Poliester

Poliester to syntetyczny materiał, którego zaletą jest to, że jest bardzo odporny, oddychający i szybko schnie. Dlatego też jest często używany do produkcji odzieży sportowej.
Poliestrowe ubrania należy prać w pralce ustawionej na program dla syntetyków. Zalecamy pranie ich w temperaturze 30°C, co jest mniej szkodliwe dla środowiska, jak i dla samego ubrania.
Nie zalecamy suszenia poliestrowych ubrań w elektrycznej suszarce bębnowej. Lepiej pozostawić je rozwieszone do swobodnego wyschnięcia, ponieważ bardzo szybko schną.

Akryl

Akryl to włókno znane ze swojej miękkości. Używamy go głównie w naszych dzianinach (swetry) i akcesoriach (czapki, szaliki).
Ubrania z włókien akrylowych można prać w pralce. Zlecamy oczywiście pranie ich w temperaturze 30°C, co jest równie skuteczne, jak pranie w 40°C, ale mniej szkodliwe dla środowiska, jak i dla odzieży.
Unikaj suszenia ich w elektrycznej suszarce bębnowej, która może osłabiać włókna. Lepiej pozwolić im swobodnie wyschnąć. Jeśli suszysz sweter, rozłóż go na płasko na suchym ręczniku, składając rękawy, żeby się nie rozciągnęły.

Elastan

Elastan to włókno znane ze swojej elastyczności i wygody. Dlatego często dodajemy do naszych tkanin odrobinę elastanu, aby zapewnić dzieciom dużą swobodę ruchów: na przykład do spodni, body czy skarpet. Dekolty T-shirtów, bluz czy piżam również zawierają odrobinę elastanu, aby ułatwić wkładanie ich przez głowę.
Ale elastan to włókno, które źle znosi ciepło. Możesz swobodnie prać ubrania z dodatkiem elastanu w pralce, ale w temperaturze 30°C, co jest równie skuteczne jak pranie w 40°C, ale mniej szkodliwe dla środowiska, jak i dla odzieży.
Unikaj suszenia ich w elektrycznej suszarce bębnowej, która może osłabiać włókna i zdeformować produkt, a także pozbawić go elastyczności. Lepiej pozostawić je rozwieszone do swobodnego wyschnięcia.

Wiskoza

Odzież z wiskozy jest lekka, elastyczna i łatwa w utrzymaniu. Można ją prać w pralce w temperaturze 40°C. Ale jeśli możesz, pierz ją w temperaturze 30°C, co jest równie skuteczne, ale mniej szkodliwe dla środowiska, jak i dla odzieży.
Nie zalecamy suszenia ubrań z wiskozy w elektrycznych suszarkach bębnowych. Lepiej pozostawić je rozwieszone do swobodnego wyschnięcia.

Produkt został dodany do koszyka
Zobacz koszyk
 
In order to ensure satisfaction for all our customers, purchases will be limited to a maximum of 30 items at a time during the sale.
But don't worry. If you want even more than this, simply place another order immediately after the first!

Для того, чтобы все наши клиенты могли воспользоваться распродажей, ваша корзина ограничена 30 артикулами.
Не волнуйтесь, если вы хотите купить больше, вы можете сделать два заказа!